DOĞUM HARİTANIZI KENDİNİZ ÇİZİN

Hazırlayan  HALUK AKÇAM

Sizlerden gelen isteklerin çoğunda, doğum haritanızla ilgili yükselen burç, Ay'ın konumu gibi sayısal değerleri nereden bulabileceğiniz sorusu var. Bu genel isteği yanıtlamak için hemen kısa bir program yazıp buraya yerleştirdim. Aşağıdaki formu dikkatle doldurduktan sonra hesaplama butonuna bastığınız anda, girdiğiniz verilere göre karşınızda liste halinde gökcisimlerinin konumlarını, haritanızda hangi evlerde olduklarını ve bir de aralarındaki açıların neler olduğunu anında görebileceksiniz. Ayrıca, 10 gökcisminin yanısıra, Ay Düğümü, Lilith, Verteks ve Doğu Noktası gibi merak edilen noktaları da bulabileceksiniz.

Ayrıca, burada A4 (dosya kağıdı) formatında boş bir horoskop örneği de veriyorum. Bu gif dosyasını indirdikten sonra yazıcınızdan bir kopyasını alın. (Yazıcınızı, resmi normal A4 formatında basması için ayarlamayı unutmayın.) Aşağıdaki formu doldurduktan sonra ekranda göreceğiniz değerleri bu boş horoskop üzerine yerleştirebilirsiniz.

Formun altında, nasıl doldurulacağı hakkında bir açıklama var. İsterseniz önce o bölümü okuyun.

                                

                         
Ad ve Soyadı:            Doğum Tarihi: 
Yerel Doğum Anı:  :  (24 saat formatında)          Yaz Saati:
Doğum Yeri:       Ülke:       Saat Dilimi: 
Boylam:  ° ' Doğu Batı          Enlem:  ° ' Kuzey Güney         
Ev sistemi:  Koch Placidus         

     Copyright © 2004 Haluk Akçam

                                               

Formun nasıl doldurulacağı hakkında açıklama

"Adı ve Soyadı" kısmına kendi adınızı veya istediğiniz herhangi bir adı yazabilirsiniz. Buraya yazacağınız şey hesaplamayı etkilemez.

"Doğum Tarihi" kısmında önce ilk kutuya doğduğunuz günü rakam olarak yazın, örneğin 15 Mayıs'ta doğdunuzsa buraya "15" yazacaksınız. İkinci kutunun sağındaki işareti tıklayın ve açılan listede doğduğunuz ayı bulup üzerini tekrar tıklayın. Örneğin Mayıs ayında doğdunuzsa, listede bu ayı bulmalısınız. Üçüncü kutuya da doğduğunuz yılı rakamla yazmalısınız. Örneğin 1980 yılında doğdunuzsa, dört rakamlı olarak bunu yazın.

Kutulardan birini boş bırakırsanız, program bu boşluğu sıfır değer olarak algılar ve sonuç da ona göre olur.

"Yerel Doğum Anı" kısmında ilk kutuya doğduğunuz saati, ikinci kutuya da dakikasını yazın. Ancak, burada 24 saat formatına dikkat etmelisiniz. Örneğin, öğleden sonra üçe çeyrek kala, yani 14:45'de doğdunuzsa, ilk kutuya 14 ikinci kutuya da 45 yazmalısınız. Sabaha karşı saat beşte doğunuzsa, ilk kutuya 5 ikinci kutuya da 0 yazmalısınız.

Doğduğunuz saati kesin olarak bilmiyorsanız, yükselen burcunuzu belirleme olanağı yoktur. Doğum saatinizi ne denli doğru yazarsanız, sonuç da o kadar kesin olur. Doğduğunuz saati bilmiyorsanız, ilk kutuya 12 (öğle vakti) yazın. Doğduğunuz dakikayı bilmiyorsanız, ikinci kutuya 00 yazın. Boş bırakılan kutu olursa sonuçları alamazsınız. Bu program, kutulara yazılanları kesin doğru olarak kabul edecektir.

"Yaz saati" kısmında küçük bir kutu var. Eğer doğduğunuz sırada yaz saati uygulaması varsa burayı işaretleyin. Yaz saati uygulaması yoksa bu kutunun boş kalmasına dikkat edin. Türkiye'deki yaz saati uygulamalarını liste halinde başka bir sayfada veriyorum. Oradan bakarak öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde bir kez 1942-45 arasında ve bir kez de iki aylığına 1983 yılında çift yaz saati uygulandı. Bu çift yaz saati uygulaması sırasında doğduysanız, hem yaz saati kutusunu işaretleyin hem de doğum saatinize "1" ekleyerek ilgili doğum saati kutusuna bunu yazın.

"Doğum Yeri" kısmındaki kutuya doğduğunuz yerin adını yazın. Bu programa ikibinin üzerinde yer adı sığdırdım. Doğduğunuz yerin adını yazdıktan sonra bir alttaki "Yeri Bul" butonunu tıkladığınız anda otomatik olarak Ülke, Saat Dilimi, Boylam, Enlem kutularına doğru olan değerleri program kendiliğinden bulup yazacaktır. Doğduğunuz yer şehir, kasaba veya köy olabilir. Bazı durumlarda, aynı adlı kasaba veya köye farklı illerde rastlanmaktadır. Bu yüzden, yanında parantez içinde bağlı olduğu il adını okuyarak doğru olanı kendiniz seçin. Bunun için "Yeri Bul" butonunu her tıkladığınızda, aynı kasaba ve köy adını bu kez farklı il ile birlikte görebilirsiniz.

Bu programa ülkemizden 1546 ve dünyadan 801 olmak üzere 2347 yer adı yerleştirdim. Buna rağmen, doğduğunuz yerin adını program bulamıyorsa, bu kez doğduğunuz yere en yakın olan il veya ilçe adını yazarak arama yaptırabilirsiniz.

Doğduğunuz yerin coğrafi koordinatlarını (enlem ve boylam) doğru olarak biliyorsanız, programa arama yaptırmadan kendiniz yazabilirsiniz. Bu durumda, Yer, Ülke, Saat Dilimi, Boylam (derece, dakika, yön), Enlem (derece,dakika,yön) kutularını kendiniz doğru olarak doldurmak zorundasınız. Rakamları yazarken başına "0" koymamaya dikkat edin. Ancak, otomatik arama yaptırmanızın sizin için daha kolay olacağını düşünerek hazırladığım bu programın işinizi göreceğini zannediyorum.

"Ev sistemi" kısmında iki seçeneğiniz olacak. Bu kısma dokunmazsanız, program otomatik olarak dünyada en yaygın olan Placidus sistemini seçecektir. Ama eğer isterseniz, özellikle Almanya ve Avusturya'da benimsenen Dr. Koch sistemini de seçme şansınız var.

İşin kolayına kaçanların favorisi olan Eşit Ev sistemini seçenek olarak almadım, çünkü hesaplanacak bir yanı yoktur ve Yükselen ile Meridyen'i Placidus sisteminde okuyup 30 derecelik eşit ev uygulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bütün kutuların doğru olarak doldurulduğundan emin olduğunuz zaman "Hesapla" butonu tıklayın ve bir anda istediğiniz bütün değerler önünüze listeler halinde çıksın. Eğer yavaş bir bilgisayarınız varsa, hesaplama işlemi beş on saniye sürebilir, ama sonuç beklemeye değer.

Şansınız açık olsun!

                  

Burada yazacağınız bilgilerin herhangi bir biçimde ben veya başkaları tarafından kopyalanamayacağından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Bu programın çalışabilmesi için kullandığınız browserin "Javascript" ve "Cookie" seçeneklerinin açık olması gerekmektedir.

Programı yazarken, pertürbasyonda hassas hesaplama yöntemini kullanmadım. Bu sebeple, hesaplamada bazı gökcisimlerinin konumlarında maksimum 3', yani derecenin yirmide biri kadar hata görülebilir. Profesyonel olmayanlar için bu kadar küçük hatanın hiçbir önemi yoktur.

                  


                    

Doğum haritanızla ilgili doğru bilgi ve güvenilir yorum için

danışman astrolog HALUK AKÇAM'ın web sitesini

ziyaret edebilirsiniz.

                                  

              

Türkiye

Dünya

Ekonomi

Deprem

Sağlık

Güncel

Kişisel Danışmanlık

Ticari Danışmanlık

Özel Danışmanlık

Copyright © 2004 Haluk Akçam - Bu sitede yer alan her türlü yazı, resim, grafik, program ve bilginin telif hakkı MİSKET yazılım ve danışmanlık Ltd.Şti.ne aittir.